lek. med. Maciej Plesiak specjalista chirurg

Publikacje

Otyłość

Rana postrzałowa pośladka prawego


Otyłość

pobierz
info:

ZDROWIE-GAZETA DLA LEKARZY I PACJENTÓW

DATA PUBLIKACJI 10/10/2013

Obecnie coraz częściej mówi się o otyłości w kategorii światowej epidemii. Jeszcze kilka lat temu patrzyliśmy ze współczuciem na kraje zachodnie, szczególnie Stany Zjednoczone, które rozpoczynały walkę z otyłością swoich obywateli. Jednak nie zauważyliśmy, że i nasze społeczeństwo zaczyna przybierać na wadze i to w zastraszającym tempie. Wg danych Instytutu Żywności i Żywienia ok 50% ludności Polski ma nadwagę, a więc wskaźnik BMI powyżej 25 kg/m2 a blisko 16 % kwalifikuje się do grupy osób otyłych (BMI >30 kg/m2). Z danych z 2009 roku wynika ze ok 2% ludności Polski ma tzw. otyłość olbrzymią (BMI >40 kg/m2), a więc chorobę której leczenie zachowawcze, dietetyczne, farmakologiczne jest prawie niemożliwe. Nie znaczy to oczywiście, że jest to choroba nieuleczalna.


Dlaczego tak ważna jest walka z otyłością?
Skutki otyłości to nie tylko kwestia wyglądu. Istnieje wiele chorób, które maja ścisły związek z otyłością. I, co trzeba podkreślić, nie są to choroby, które towarzyszą otyłości – są to jej POWIKŁANIA.
Takimi chorobami są choroby układu krążenia – niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, zespół metaboliczny, zaburzenia gospodarki lipidowej, (tzw. dyslipidemie), zmiany przeciążeniowe układu kostno-stawowego, zaburzenia endokrynologiczne, stłuszczenie wątroby, niewydolność oddechowa, kamica pęcherzyka żółciowego, zwiększone ryzyko zakrzepicy i niewydolności żylnej kończyn dolnych, zwiększone zachorowania na nowotwory złośliwe (szczególnie raka sutka, macicy jajnika, jelita grubego, nerek pęcherzyka żółciowego), i co jest również ważne - problemy psychiczne i izolacja społeczna.

Otyłość w negatywny sposób wpływa na długość życia, która jest mniejsza o około 8-10 lat.
Najczęstszą przyczyna nadmiernej masy ciała jest zbyt mała aktywność fizyczna zbyt duża podaż wysokokalorycznego, przetworzonego pożywienia. Naturalnym jest wiec w leczeniu otyłości odwrócenie tej proporcji.


We współczesnym świecie istnieje wiele diet, rynek oferuje nam mnóstwo różnorakich preparatów, dzięki którym bez większych wyrzeczeń będziemy szczupli i piękni. Jak grzyby po deszczu pojawiają się kluby fitness i gabinety odnowy biologicznej. Większość z nas gubi się w tym gąszczu ofert. A efekt jo-jo jest prawie gwarantowany.
O ile ludzie z niewielka nadwaga mogą a nawet powinni podejmować leczenie zachowawcze to jednak powinni to robić pod okiem lekarza, dietetyka i trenera. Takie leczenie, żeby było skuteczne, wymaga systematycznej kontroli i niejednokrotnie w trakcie jego trwania modyfikacji dostosowanych indywidualnie do każdej osoby. Tylko wtedy mamy gwarancje, że nasz trud ma sens, a poniesione koszty nie są bezcelowe.


Nieco inaczej ma się sytuacja z pacjentami z otyłością i otyłością olbrzymią. Leczenie zachowawcze u takich pacjentów tylko w niewielkim odsetku przypadków przynosi pożądany efekt. Do tego jest to efekt krótkotrwały, a po leczeniu kilogramów niespodziewanie przybywa z nawiązką. Niejednokrotnie leczenie takich pacjentów wymaga ingerencji chirurgicznej.
W leczeniu takim mamy do dyspozycji kilka rodzajów zabiegów, tzw. zabiegów bariatrycznych. Do najczęściej wykonywanych należy zaliczyć opaskę żołądkową, resekcję żołądka lub tzw by-pass żołądkowy. Wszystkie mogą być wykonane metodą laparoskopowa lub klasyczną przez cięcie na powłokach brzusznych.
Operacje takie to znaczna ingerencja w organizm człowieka, jednak efekt leczenia zdecydowanie przewyższa ryzyko okołooperacyjne. Pacjenci po operacjach bariatrycznych tracą od 50 – 70 % nadmiaru masy ciała, a efekt ten utrzymuje się latami. Nie do przecenia jest również fakt, że u 50-90% pacjentów ustępują objawy cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii, a co za tym idzie, pacjenci mogą odstawić przyjmowane leki, a jakość i długość życia ulega poprawie.
W celu zmniejszenia ryzyka operacyjnego pacjenci są kwalifikowani do operacji bariatrycznych wg ścisłych kryteriów, a przed zabiegiem przechodzą szczegółowe badania. Przez cały proces leczenia, również w okresie pooperacyjnym, pozostają pod ścisłą kontrolą lekarza.


Mówiąc o leczeniu otyłości należy również wspomnieć o metodzie z pograniczna metod zachowawczych a operacyjnych, a mianowicie o zakładanym endoskopowo balonie dożołądkowym.
Jest to metoda polegająca na implantacji balonu częściowo wypełnionego cieczą przy pomocy endoskopu do światła żołądka gdzie pozostaje ok 6 miesięcy. Balon taki fizycznie rozciąga ściany żołądka oszukując niejako organizm - „jestem pełny i najedzony”. Pacjenci po założeniu takiego balonu tracą ok 20 % masy ciała, choć utrata może być znacznie większa. 6 miesięcy kiedy człowiek ma założony balon to czas żeby wyrobić w sobie odpowiednie zwyczaje żywieniowe i wrócić do aktywności fizycznej. Często też balon żołądkowy to wstęp do operacji bariatrycznej.
Trzeba jednak pamiętać, że największa praca w walce z otyłością czeka pacjenta. Wymaga to od niego dużej determinacji i zaangażowania w procesie leczenia oraz w zmianie trybu życia. Bardzo ważna jest także pomoc i wsparcie rodziny.


W naszym oddziale chcemy zaoferować pacjentom z otyłością opiekę i zaangażowanie na każdym etapie leczenia, a także długo po nim, niezależnie od metody leczenia.
Chcemy pracować razem z pacjentem nad zmianą stylu życia, żeby żaden pacjent nie czuł się samotny w tej trudnej walce.
W swoje ofercie mamy również poradnictwo dietetyczne uwzględniajace metodę leczenia otyłości, jak również choroby współistniejące.
Współpracujemy również z trenerem, który pomoże pacjentowi dobrać odpowiedni poziom aktywności fizycznej, aby zwiększyć efektywność leczenia i poprawić poziom zadowolenia pacjenta.

close